Wybór działki i projektu domu – co najpierw?

projekt domu

Decydując się na dom, często zadajemy sobie pytanie co kupić pierwsze: działkę czy projekt domu? To, co możemy podpowiedzieć, to zdecydowanie najpierw działka. Dużo łatwiej szukać projektu pod konkretny teren, niż działki spełniającej parametry konkretnego projektu. Co warto wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę przed wyborem obydwu?

Dom to poważna inwestycja, więc dobór działki i projektu jest kluczowy. Czasem działkę wybieramy, a czasem dostajemy ją np. w spadku. Wtedy trzeba dopasować projekt domu do działki i wybrać tak, aby spełniał oczekiwania wszystkich przyszłych mieszkańców. Jak się do tego zabrać?

Projekt dopasowujemy do działki

To zdecydowanie łatwiejsza opcja, choć czasem też karkołomna (bo działki bywają różne, a nierzadko nie bardzo “ustawne”). Działka budowlana jest kawałkiem gruntu posiadającym wymiary (szerokość/głębokość), ustawienie względem stron świata i drogi dojazdowej lokalizację, czyli podlega warunkom stawianym przez przepisy prawa budowlanego i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Przez te wszystkie uwarunkowania działkę nie jest łatwo dostosować do wizji wybranego projektu domu. Zdecydowanie łatwiej dopasować projekt do działki, niż odwrotnie.

Nie zapominajmy o projekcie domu

Oczywiście będąc już posiadaczami działki czy mając coś na oku nie możemy nie myśleć o tym, jak przyszły dom powinien wyglądać. Przy projekcie bierzemy pod uwagę m.in. strony świta, usytuowanie drogi dojazdowej, sąsiedztwo i zabudowę działek w okolicy. Przy tej samej powierzchni użytkowej, dom piętrowy potrzebuje mniejszej działki, a parterowy większej. Marzą ci się duże i przeszklone okna? Warto wtedy brać pod uwagę działki usytuowane bardziej kameralnie i dalej od ulicy. Co z tego, że bryła domu będzie piękna i oszklona, jak nie będzie poczucia prywatności, bo okna będą skierowane wprost na ulicę? 

Jak już wspominaliśmy, przy wyborze działki kluczowe są przepisy i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Mają one wpływ na projekt. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdują się konkretne wytyczne dotyczące domów budowanych w danym rejonie, np. minimalny kąt nachylenia dachu, maksymalna wysokość w kalenicy, czy usytuowanie nieprzekraczalnej linii zabudowy. Zapisy wskazują jakiego domu na danej działce na pewno nie zrealizujemy. 

Warto mieć wizję

Przy wyborze projektu gotowego bierzemy pod uwagę przede wszystkim: atrakcyjność bryły, funkcjonalność wnętrza oraz dopasowanie do potrzeb rodziny.

Wymiary budynku to jedna z bardzo istotnych rzeczy. Trzeba pamiętać, że ma swoje ograniczenia. Ściana z oknem powinna być oddalona od granicy działki o 4 metry, a bez okien o 3 metry. Duże znaczenie ma także układ pomieszczeń w budynku i dopasowanie go do układu stron świata. Gdy będziemy chcieli mieć przeszklone pomieszczenie, jak np. salon od strony północnej niewiele nam to da, bo po pierwsze nie będzie tam słońca, jak również nie będzie to korzystne energetycznie. Trzeba Brać pod uwagę wspomniany już kąt nachylenia dachu – sprawdzając warunki zabudowy w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego. 

W ten sposób możemy albo dopasować projekt domu do istniejącej działki albo nakreślić sobie wizję domu i szukać pod niego działkę. 

To, czy decydujemy się na zakup działki, a potem szukanie projektu domu zależy oczywiście od nas. Warto jednak brać pod uwagę to, że zdecydowanie łatwiej szukać projektu domu mając konkretną działkę, bo możemy wtedy dopasować projekt pod konkretny teren. Mając projekt i szukając działki musimy uzbroić się w cierpliwość, by znaleźć tą odpowiednią. Choć bywa, że sprzyja nam szczęście i mamy piękną, dużą działkę, na której możemy zrealizować taki dom jaki chcemy.

Zdjęcie: Projekt domu Parterowy 1 z kolekcji Domy z wizją

Artykuł sponsorowany: Projekt domów nowoczesnych od MURATORAhttps://projekty.muratordom.pl/