Jak wybrać dobry piec gazowy dwufunkcyjny?

kocioł

Ogrzewanie gazowe cieszy się w dalszym ciągu ogromną popularnością. Pomimo ostatnich podwyżek tego paliwa, centralne ogrzewanie z wykorzystaniem gazu jest niezwykle wygodne i praktycznie bezobsługowe. Decydując się na piec dwufunkcyjny, możemy nie tylko ogrzać dom, czy mieszkanie, ale także zapewnić sobie dostęp do ciepłej wody użytkowej.

Jak działa piec dwufunkcyjny?

Jeśli zależy nam, by piecem gazowym ogrzewać nie tylko dom, ale również wodę użytkową to kotły dwufunkcyjne wydają się bardzo dobrym rozwiązaniem. Są one zbudowane z palnika gazowego, wymiennika ciepła, pompy obiegowej i zaworów, które na podstawie odczytu z czujników sterują przepływem wody. Decydując się na piec kondensacyjny, uzyskujemy możliwość odzyskiwania ciepła ze spalin, co zdecydowanie zwiększa sprawność i może przyczynić się do powstawania sporych oszczędności.

Piece gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania są bardzo bezpieczne, bo spaliny są wydmuchiwane na zewnątrz, a cały proces spalania odbywa się bez udziału powietrza z wnętrza kotłowni. Dzięki temu praktycznie nie ma możliwości, by do pomieszczeń w domu dostał się trujący tlenek węgla. Piece dwufunkcyjne nie wymagają zasobnika i umożliwiają zarówno grzanie wody użytkowej, jak i kaloryferów, czy instalacji podłogowej. Są wydajne, bezobsługowe i bardzo wygodne, co tylko zwiększa ich popularność wśród inwestorów budujących nowe domy jednorodzinne. Warto wiedzieć, że takie rozwiązania są również stosowane w budynkach wielorodzinnych, które nie mają dostępu do sieci miejskiej.

Na co zwracać uwagę wybierając piec gazowy dwufunkcyjny?

Wybór pieca dwufunkcyjnego nie jest prosty, ale najważniejszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwracać uwagę, jest wielkość pomieszczeń, które będą ogrzewane. Im większy dom, tym na większą moc pieca powinniśmy się zdecydować. Oczywiście nie ma co popadać w skrajności i na siłę wybierać modele o najwyższej mocy. Nie o to w tym chodzi. Ważne, by uwzględnić potrzeby danego domu i mieszkańców. Dopiero na tej podstawie można wybrać odpowiednią moc kotła gazowego.

Pamiętajmy, że decydując się na piec dwufunkcyjny, musimy brać pod uwagę, że w trakcie korzystania z centralnej wody użytkowej do kaloryferów nie będzie dostarczana ciepła woda. Jeśli mamy liczną rodzinę, to może okazać się, że wieczorne kąpiele sprawią, iż w domu zrobi się chłodniej. Pamiętajmy też, że takie rozwiązania nie dają możliwości podłączenia cyrkulacji ciepłej wody. W takiej instalacji nie ma zasobnika, który umożliwiłby mieszanie się ciepłej wody z zimną i dostarczania jej do punktów odbioru.