Kocioł pelletowy – jak sprawić, by działał jak najdłużej?

Kocioł pelletowy

Kotły na pellet to nowoczesne urządzenia o wielu funkcjach takich jak m.in. automatyczne rozpalanie, automatyczne czyszczenie czy możliwość zdalnego sterowania. Jak ich używać, by służyły jak najdłużej? Istnieje kilka sposobów by wydłużyć ich żywotność!

Dlaczego warto wybrać kocioł pelletowy?

Współczesne kotły na pellet pozwalają efektywnie i tanio ogrzać gospodarstwo domowe. Na ich montaż decydują się głównie osoby, które mieszkają w domu nie posiadającym dostępu do gazu ziemnego i ci, którym zależy na wyborze urządzenia grzewczego na paliwo stałe głównie ze względów ekonomicznych.

Ogrzewanie pelletem jest ponad 20 proc. tańsze niż olejem opałowym czy propanem z butli i znacznie (bo o ponad 50%) tańsze niż ogrzewanie za pomocą grzejników elektrycznych. Co więcej, na kocioł pelletowy można otrzymać dofinansowanie biorąc udział w ogólnopolskim programie “Czyste powietrze”.

Kotły pelletowe są przyjazne środowisku i spełniają wyśrubowane europejskie normy emisji spalin, czyli tzw. 5 klasy i Ecodesign. Dostępne w ofercie kotły o kompaktowych gabarytach nie zajmują dużo miejsca w kotłowni, a na dodatek często wyposażone są w samoczyszczący palnik czy sterowanie internetowe. Co więcej, wykonane są z wysokogatunkowej stali i osiągają sprawność ponad 94 procent, co sprawia, że są jeszcze bardziej ekonomiczne!

Kocioł pelletowy – jak wydłużyć jego żywotność?

Urządzenie grzewcze to ważny element kluczowej instalacji jaką jest instalacja centralnego ogrzewania. Z tego względu nie tylko warto wybrać niezawodne urządzenie od doświadczonego producenta, ale także eksploatować je w taki sposób, by bezawaryjnie służyło przez jak najdłuższy czas. Jak to zrobić?

Duże znaczenie ma odpowiedniej jakości paliwo. Wśród pelletu wyróżnia się pellet drzewny m.in. z trocin i innych odpadów drzewnych, pellet agro m.in. ze słomy i biomasy roślin energetycznych oraz pellet z łuski słonecznika. Najpopularniejszym w naszym kraju jest pellet drzewny. Ma wysoką wartość energetyczną. Produkowany jest zarówno z odpadków pochodzących z drzew liściastych, jak i iglastych, przy czym pellet z drzew iglastych ma nieco lepsze parametry. Dobrej jakości paliwo nie ma sztucznych dodatków sklejających.

By wydłużyć żywotność instalacji i jej elementów należy także zapewnić jej właściwe parametry pracy, np. przez zastosowanie takich elementów jak zawory termostatyczne. Instalacja wyposażona w zawór termostatyczny ze stałą nastawą temperatury (np. 55 stopni C) zapewnia odpowiednią temperaturę wody powracającej do kotła. Dlaczego jest to tak istotne? Zbyt niska temperatura powrotu wody grzejnej do kotła powoduje zjawisko określane „poceniem się kotła”. Para wodna zawarta w spalinach skrapla się przy chłodnej ścianie urządzenia co prowadzi to wcześniejszej korozji kotła i skrócenia jego żywotności. Nic dziwnego, że brak zabezpieczenia minimalnej temperatury pracy często skutkuje… utratą gwarancji u producenta. Warto też pamiętać o tym, że kocioł pelletowy lepiej wykorzystuje paliwo, a więc ma wyższą sprawność działania, przy pracy z wysoką temperaturą czynnika grzewczego. Armatura zabezpieczająca instalację dostępna jest na stronie defro.pl/kotly-automatyczne-na-pellet.

Kocioł można także zabezpieczyć termoregulatorem, który nie tylko zabezpieczy powrót kotła, ale także optymalnie wykorzysta moment jego sprawności, a także odbioru ciepłej wody i zminimalizuje działanie korozji niskotemperaturowej.

Jednym słowem, zastosowanie specjalnej armatury pozwala wygenerować oszczędności na paliwie i wydłużyć żywotność urządzenia. Armatura jest niezawodna, łatwa w montażu, niedroga i, bardzo często, pozwala wydłużyć gwarancję na kocioł.