Jak zrobić sufit podwieszany z płyt gipsowych? Montaż krok po kroku

sufit podwieszany

Współczesne domy i mieszkania projektowane są z zachowaniem optymalnych wymiarów pomieszczeń. W przypadku starego budownictwa podczas remontów wyraźnie widać, jak niewykorzystana może być przestrzeń.

Na szczęście stosowane dziś technologie skutecznie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i pozwalają stworzyć idealnie proste ściany lub podwieszane sufity w każdym miejscu! 

Nierówne ściany, zniszczona powała, za wysokie pomieszczenia

Przygotowanie powierzchni do malowania do niedawna było prawdziwą zmorą dla remontujących. Ciągłe uzupełnianie ubytków i zdzieranie starych, nietrwałych powłok z sufitów generowały duże koszty, a także zajmowały sporo czasu. Tendencja do budowania wysokich pomieszczeń natomiast sprowadzała się do wyższych rachunków za ogrzewanie.

Od kilku dekad popularnym i skutecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie płyt gipsowych, zarówno na ściany, jak i na sufity. O ile jeszcze ściany można wyrównać za pomocą gładzi gipsowej, to z przeróbką sufitu w taki sposób byłby problem. Idealnym rozwiązaniem sąsufity podwieszane, czyli zamontowane na solidnej konstrukcji idealnie równe płyty gipsowe. Jak wygląda ich montaż?

Montaż sufitów podwieszanych

Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy sufit podwieszany montowany będzie z dużych płyt gipsowo-kartonowych, czy z mniejszych rozmiarów kasetonów. Od tego zależy rodzaj konstrukcji. W przypadku płyt profile muszą być rozmieszczone równomiernie – tak, aby zapobiec wygięciu i odkształceniu. Przed montażempodwieszanego sufitu warto się zastanowić, czy nie ma potrzeby rozprowadzenia przewodów elektrycznych i zamontowania dodatkowych gniazd oraz włączników.

Konstrukcja powinna być przymocowana do powierzchni trwałych i mocnych. Elementy przytwierdza się do ściany przy pomocy specjalnych stalowych kołków, odpornych na zmienność temperatury. Do gotowego stelaża przykręca się płyty specjalnymi wkrętami w taki sposób, żeby płyta przylegała do konstrukcji na jak największej powierzchni. Po przykręceniu zapełnia się szczeliny na łączeniach zaprawą i po jej wyschnięciu można przystąpić do malowania.

Więcej informacji o tym, jak prawidłowo zrobić sufit podwieszany z płyt gipsowych, znajduje się na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/.