Aluminiowe drzwi zewnętrzne – alternatywa dla produktów drewnianych

drzwi aluminiowe

Aluminiowe drzwi zewnętrzne to sposób na uzyskanie komfortowego wnętrza, ciepłego, cichego, a do tego z podkreśloną architekturą zewnętrzną danego obiektu. Choć aluminium to surowiec specyficzny, kojarzący się raczej z obiektami użyteczności publicznej, coraz częściej gości w stolarce drzwiowej stosowanej w domach i mieszkaniach.

Dlaczego warto rozważyć zakup i montaż drzwi zewnętrznych bazujących na aluminium? Które zalety przeważają nad wyborem lubianych produktów drewnianych?

Budownictwo zarówno pasywne, jak i tradycyjne

W budownictwie pasywnym stawia się na rozwiązania smart – ma być energooszczędnie, komfortowo, z możliwością zdalnego sterowania, z wizją oszczędzania na rachunkach za najdroższe media. Aluminiowe drzwi zewnętrzne wpisują się zatem w te potrzeby, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalności.

Te same drzwi mogą być stosowane w obiektach wznoszonych zgodnie z zasadami budownictwa tradycyjnego. Stanowią bowiem doskonały zamiennik drzwi drewnianych – wizualnie docenianych, ale drogich, masywnych i wymagających pod względem użytkowania oraz pielęgnacji.

Właściwości drzwi bazujących na aluminium

Kiedyś procesy produkcji nie były tak dopracowane i udoskonalone jak obecnie. Wpływało to na powstawanie drzwi aluminiowych, które były podatne na uszkodzenia, w tym zarysowania, a estetyką nie wzbudzały sympatii, w szczególności wśród użytkowników prywatnych. Aktualnie można liczyć na znacznie większą precyzję tworzenia, uwagę skierowaną na jakość, właściwości oraz walory estetyczne, dzięki czemu aluminiowe drzwi stały się mocną konkurencją dla drewnianych odpowiedników.

Aluminium jest podatne na kształtowanie, co oznacza możliwość wyprodukowania drzwi w niemalże dowolnych rozmiarach. Przy tym nie trzeba się martwić o komfort użytkowania, estetykę czy jakość. Te bowiem są na najwyższym poziomie. Mówimy o surowcu, który łatwo łączy się z innymi materiałami, np. szkłem. Stolarka drzwiowa bazująca na aluminium i szkle oznacza funkcjonalność i estetykę, do tego świetny sposób na doświetlenie ciemnych wnętrz.

Obecnie produkowane aluminiowe drzwi zachowują trwałość na długie lata użytkowania. Nie ulegają uszkodzeniom, ryzyko zarysowań lub powstania innego uszczerbku, jest na minimalnym poziomie. Trudne do sforsowania drzwi aluminiowe stają zatem doskonałym zabezpieczeniem dowolnego obiektu. Nie są one przy tym podatne na działanie czynników zewnętrznych.

Można liczyć na trwałość i estetykę zachowane mimo działania wiatru, promieniowania słonecznego, opadów atmosferycznych, niskiej i wysokiej temperatury. Jednocześnie tak wykonane drzwi, prawidłowo zamontowane, stają się izolatorem termicznym i akustycznym.

Najważniejsze zalety

Drzwi z aluminium są cieńsze i lżejsze od drewnianych odpowiedników, dzięki czemu ich montaż jest prostszy i przebiega sprawniej. Przy tym, mimo wysokiej ceny zakupu drzwi aluminiowych, finalny koszt produkcji i montażu jest niższy. Taka konstrukcja stolarki drzwiowej oznacza również maksymalny komfort użytkowania – bez konieczności oddawania się czasochłonnym i uciążliwym zabiegom pielęgnacyjnym czy konserwacyjnym, czego nie można uniknąć w przypadku drzwi drewnianych.

Nietypowy otwór drzwiowy? Niespotykana wysokość lub szerokość? Aluminiowe drzwi zewnętrzne są w stanie sprostać takim wymogom, ze względu na wspomnianą podatność na kształtowanie. Przy tym zachowują niepodatność na odkształcenia i wypaczenia.

Inne wymagania pod względem walorów wizualnych mają domownicy, a odmienne ci, którzy projektują wnętrza do pracy lub te komponowane z myślą o obiektach użyteczności publicznej. Aluminiowe drzwi to nie tylko możliwość łączenia z innymi surowcami, ale i szansa na zastosowanie okleiny w wybranym kolorze czy wzorze lub takiej, która imituje naturalny materiał. Można więc zyskać na drzwiach do złudzenia przypominających drewniane, ale o lepszych właściwościach i wyższej funkcjonalności.

O czym należy pamiętać wybierając drzwi zewnętrzne

W polskim prawie znajdujemy wymogi odnośnie do wymiarów drzwi zewnętrznych – minimalne to 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Jest to podyktowane koniecznością zagwarantowania swobodnego poruszania się użytkowników, nawet tych zmagających się z problemami po stronie układu ruchu bądź niepełnosprawnościami. Im szersze i wyższe drzwi, tym z kolei mniej kłopotów z wnoszeniem mebli, sprzętów AGD i innych elementów wyposażenia, które mają duże wymiary.

Decydując się na drzwi o niestandardowych rozmiarach, głównie te dość wysokie, warto wybrać opcję z dodatkowymi przeszkleniami, aby doświetlić wnętrza. To rozwiązanie sprawdza się także wszędzie tam, gdzie jest dość ciemno. Jak prezentować się będą wybrane modele, można sprawdzić za pomocą konfiguratora, dostępnego pod adresem http://konfigurator.kobbe.pl/konfigurator/pl/.

Warto również wiedzieć, że na komfort użytkowania drzwi ma wpływ sposób ich otwierania. Poleca się otwieranie na zewnątrz w przypadku domów i do wewnątrz – dla mieszkań.

Drzwi zewnętrzne to jednocześnie izolator akustyczny i termiczny. Aby faktycznie gwarantowały poczucie prywatności, bezpieczeństwo, oszczędności i ograniczenie hałasu, należy wybrać wśród konstrukcji o jak najniższym współczynniku ucieczki ciepła (Ud), a także o parametrze dB na poziomie minimum 30.

Zabezpieczenia antywłamaniowe powinny być dostosowane do rodzaju obiektu oraz miejsca, w którym jest on położony. Lepszych zabezpieczeń, o wyższej klasie, wymagają obiekty położone daleko od centrum, na uboczu, gdy w pobliżu nie znajdują się inne budynki, więc narażenie na działanie potencjalnych intruzów jest wyższe. W podobny sposób należy decydować o grubości, rozmiarach i poszczególnych parametrach drzwi zewnętrznych. Na większy bowiem hałas narażone są obiekty położone przy głównych drogach, w centrach dużych miast oraz mieszkania na parterach i niskich piętrach.

Oferta godna uwagi, czyli u kogo zamawiać?

Na rynku nie brakuje firm zajmujących się produkcją i montażem drzwi zewnętrznych. Jeśli jednak liczymy na stolarkę drzwiową w całości tworzoną w Polsce, warto wybrać firmę KOBBE. To marka, której produkty polecane są na całym świecie, m.in. za sprawą tworzenia drzwi o podwyższonej klasie bezpieczeństwa.

KOBBE to ponadto synonim designu, nowoczesności i indywidualnych projektów, które łączą w sobie estetykę, oryginalność oraz funkcjonalność.