Jak osłonić okna w wynajmowanym mieszkaniu?

Jak osłonić okna w wynajmowanym mieszkaniu

Osłonięcie okien w wynajmowanym mieszkaniu może być trudnym zadaniem. Bardzo często właściciele mieszkań nie godzą się na wprowadzanie żadnych zmian w wynajmowanej powierzchni. Jak więc osłonić okna mieszkania, tak by nie wdrażać inwazyjnych poprawek w pomieszczeniach?

Rozmowa z właścicielem lokalu

Na samym początku warto poruszyć temat osłonięcia okien z właścicielem mieszkania. Niekiedy logiczne argumenty mogą go przekonać do wprowadzenia małych zmian. Jeśli nie, warto po prostu wiedzieć, w jakim stopniu możemy zmienić wynajmowane wnętrze.

Jeśli już wiemy, że właściciele nie jest przychylny zmianom co do osłonięcia okien, jedynym rozwiązaniem będzie wybór osłony, którą możemy zamontować bez wiercenia. W chwili naszej wyprowadzki będziemy mogli szybko i łatwo usunąć ją, a okno pozostawić w takim samym stanie, jakim je zastaliśmy. Przykładem takiej osłony mogą być rolety plisowane bezinwazyjne marki Anwis: https://anwis.pl/pl/rolety-zaluzje-plisowane.

Rolety bez wiercenia

Plisy okienne niewymagające inwazyjnego montażu to najczęściej wybierana forma osłonięcia okna w wynajmowanym mieszkaniu. Ich największe zalety to:

  • łatwy montaż, do którego nie potrzeba zaawansowanych narzędzi,
  • szybki i łatwy demontaż,
  • bardzo dobra osłona przed słońcem, a także spojrzeniami sąsiadów,
  • duża paleta barw do wyboru.

Czym jest montaż bezinwazyjny?

Montaż bezinwazyjny to taki, który nie wymaga żadnej ingerencji w strukturę ramy okiennej lub ściany. Dzięki niemu możemy przeprowadzać zmiany w danym pomieszczeniu bez konieczności użycia wiertarki. Pozwala on również na szybkie pozbycie się osłony okiennej, co jest istotne szczególne w wynajmowanych mieszkaniach.

Montaż bezinwazyjny — instrukcja

Do każdej zakupionej rolety powinna być dołączoną instrukcja, która jasno wskazuje jak zamocować osłonę. Najważniejszym zagadnieniem, o którym często zapominamy, jest to, aby dokładnie wykonywać każdy jej punkt. Pominięcie któregoś kroku może zakończyć się porażką, a nas raz na zawsze zrazić do samodzielnych prac domowych.

Przed przystąpieniem do montażu rolety warto wcześniej zapoznać się kilkoma zasadami, które ułatwią nam całą pracę.

  1. Przed montażem rolety bezinwazyjnej należy dobrze odtłuścić ramę okienną, po to, aby taśma montażowa trzymała się należycie.
  2. Należy ostrożnie rozpakowywać roletę, tak by z opakowania nie wypadła żadna część. Brak chociaż jednej z nich może skutkować złym zamontowaniem rolety.
  3. Roletę należy dobrze dobrać do rozmiaru okna. Montaż za dużej lub za małej rolety będzie niemożliwy.

Warto pamiętać, że zdarzają się niepowodzenia w montażu rolet. W takim przypadku można skorzystać z porad specjalisty.