Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

montaż klimatyzacji

Klimatyzatory coraz częściej można spotkać nie tylko w biurach czy hotelach, ale także w domach prywatnych. Nieznośne upały utrudniają codzienne funkcjonowanie, a dobrze dobrany system klimatyzacji zapewnia komfort niezależnie od pogody. Minęły już też czasy, kiedy takie rozwiązania były uznawane za luksus tylko dla wybranych. Aktualne ceny urządzeń sprawiają, że są one dostępne praktycznie dla każdego. 

Montaż klimatyzacji – na czym polega?

To, jak dokładnie wygląda montaż klimatyzacji, zależy przede wszystkim od rodzaju urządzeń, na jakie zdecyduje się użytkownik. Klimatyzatory są dostępne w wielu wariantach. Pod względem budowy rozróżnia się modele typu monoblok, split i multisplit. Warto jednak zwrócić także uwagę na miejsce ich instalacji, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy sposób prowadzenia montażu, a także jego cena. 

Do najczęściej spotykanych urządzeń należą klimatyzatory:

  • ścienne,
  • ścienno-sufitowe, 
  • przypodłogowe,
  • kasetonowe, 
  • kanałowe.

Ich nazwy wskazują na miejsce, w których zostanie zamontowane urządzenie wewnętrzne, czyli to, które będzie dostarczać schłodzone (lub ogrzane) powietrze do wnętrza. 

To, gdzie zostanie przeprowadzony montaż klimatyzacji, warto uzależnić nie tylko od kwestii wizualnych czy wygody. Miejsce instalacji będzie wpływało na sposób dystrybucji powietrza w pomieszczeniu. W wysokich wnętrzach zdecydowanie polecanym rozwiązaniem jest montowanie urządzeń przy suficie – czyli typu ściennego lub ścienno-sufitowego. Dobrze sprawdzą się także modele kanałowe i kasetonowe, jednak te są rekomendowane przede wszystkim do pomieszczeń z podwieszanym sufitem, które zakryją elementy obudowy. 

Cena montażu klimatyzacji

Koszt montażu klimatyzacji zależy przede wszystkim od typu klimatyzatora, który wybierze klient. Jak zatem kształtują się ceny poszczególnych typów?

Zgodnie z danymi z 2021 roku wyglądały one w ten sposób:

  • klimatyzatory ścienno-sufitowe – od około 1000 zł,
  • klimatyzatory inwerterowe – od 2000 zł,
  • urządzenia podłogowe – od około 3500 do 7000 zł,
  • jednostki kasetonowe – od 4000 do 9000 zł

Jak widać, ceny są zróżnicowane. Warto jednak mieć świadomość, że w niewielkim mieszkaniu doskonale sprawdzi się nawet tańsza wersja urządzenia. Standardowy klimatyzator ścienny zapewni komfort termiczny, a jego cena nie jest wygórowana. Trzeba też pamiętać, że do podanych, szacunkowych wartości należy doliczyć także koszt przeprowadzenia montażu klimatyzacji.

Od czego zależy koszt montażu?

Główną składową kosztu montażu systemu jest cena samego urządzenia. Trzeba jednak uwzględnić również koszt pracy montera, czyli tak zwaną robociznę. Zależy ona przede wszystkim od tego, jak dużo czasu fachowiec poświęci na przeprowadzenie montażu, a także od skomplikowania samej instalacji i wykorzystanych podzespołów, na przykład rur, przewodów czy elementów łączeniowych. 

Zatem im większy obiekt i im więcej znajduje się w nim pomieszczeń, tym koszt usługi będzie wyższy.

Serwis klimatyzacji

Nie tylko montaż systemu wiąże się z kosztami. Warto pamiętać także o tym, że niezbędny jest regularny serwis klimatyzacji. Na szczęście koszt takiej usługi nie należy do wygórowanych i zdecydowanie nie warto rezygnować z wezwania serwisanta ze względu na pozorne oszczędności.

Przeglądy klimatyzacji należy wykonywać minimum dwa razy w ciągu roku. Takie prace polegają na skontrolowaniu pracy urządzenia, ale także na jego dokładnym oczyszczeniu. Szczególnie istotne jest odgrzybianie klimatyzacji, czyli usunięcie wszelkich szkodliwych mikroorganizmów, które gromadzą się wewnątrz klimatyzatora. Grzyby, bakterie i kurz szkodzą zdrowiu użytkowników, dlatego zlecanie takich prac jest konieczne, aby móc czerpać z pracy systemu same korzyści.

Nie trzeba też obawiać się kosztów takich usług. Przeglądy klimatyzacji nie kosztują dużo, a zleca się je jedynie dwa razy do roku. Pomijanie serwisu to tylko pozorne oszczędności. Służy on między innymi szybkiemu wykrywaniu usterek. Jeśli nie zostaną one w porę zauważone, mogą rozwinąć się do poważnej awarii, a cena jej naprawy może przewyższyć nawet kilkurazowe zlecenie przeglądu serwisantowi.