Ceny mieszkań za metr kwadratowy we Wrocławiu

Wrocław

Wrocław jest jednym z najbardziej zaludnionych miast w Polsce. Obecnie liczba mieszkańców sięga tu około 640 tys. Zainteresowanie nieruchomościami jest ogromne, a wrocławski rynek wtórny – umiarkowany, co nie zaspokaja oczekiwań rodowitych wrocławian i mieszkańców napływowych.

Z pomocą przychodzi rynek pierwotny. Województwo dolnośląskie zajęło trzecie miejsce wśród regionów, w których, w 2021 roku, oddano największą liczbę mieszkań. Sytuacja na rynku nieruchomości w stolicy Dolnego Śląska ma wpływa na średnią cenę od metra kwadratowego na rynku wtórnym – Wrocław kwalifikuje się do grupy miast ze średnio wysokimi cenami nieruchomości. Gdzie najchętniej szukają nieruchomości nasi klienci i jak kształtują się ceny na wrocławskim rynku wtórnym? Sprawdź koniecznie!

Rynek wtórny we Wrocławiu – ceny nieruchomości 2022

W lutym bieżącego roku średnia cena za metr kwadratowy mieszkania na wrocławskim rynku wtórnym osiągnęła wartość 10 100 zł. To blisko o 400 zł mniej niż w Warszawie, o ok. 700 zł taniej niż w Zakopanem i o 200 zł więcej niż w Poznaniu oraz w Szczecinie.

Klienci najtaniej zakupią mieszkanie w kamienicy, gdzie średnia cena za metr kwadratowy to około 9 400 zł. Drożej, o 400 zł za metr kwadratowy wyniesie mieszkanie w bloku, gdzie wartość nieruchomości waha się między 9 700 a 9 800 zł. Najdroższe mieszkania to te w apartamentowcach, gdzie cena za metr kwadratowy osiąga wartość 12 500 zł.

Średnia cena za metr kwadratowy działek na rynku wrocławskim wynosi 600 zł. Najtańsze grunty znajdują się na Psim Polu, a najdroższe na Krzykach – 750 zł. Na cenę wpływa również przeznaczenie działki. Cena za metr kwadratowy działki handlowo usługowej wynosi obecnie 850 zł, działki przeznaczonej pod zabudowę mieszkalną – jednorodzinną lub wielorodzinną wynosi ok. 550 zł, a działki przemysłowej wynosi ok. 300 zł za metr kwadratowy. Najtańsze natomiast będą działki rolne, gdzie cena za metr kwadratowy wyniesie około 230 zł za metr kwadratowy.

W przypadku domów z rynku wtórnego średnia cena za metr kwadratowy wynosi około 8 200 zł. Domy położone w najpopularniejszych i najbardziej rozwiniętych częściach miasta, czyli na Krzyka i Śródmieściu są droższe o ponad 450 zł za metr kwadratowy. Droższa będzie też cena za dom zakupiony w dzielnicy Fabryczna, gdzie wartość za metr kwadratowy wyniesie kupującego blisko 8 400 zł. Tańsze domy natomiast kupujący znajdą na Psim Polu – 7 400 zł za metr kwadratowy.

Rynek wtórny we Wrocławiu – ogólna charakterystyka

Wrocław to ciągle rozwijające się miasto. Nie brakuje tu inspirujących działań kulturalnych, różnorodnych inwestycji i zachwycającej, nietuzinkowej architektury. Nowych mieszkańców przyciągają również liczne miejsca pracy oraz wysoki poziom kształcenia wyższych uczelni. Dzięki tak funkcjonującemu miastu rośnie zapotrzebowanie na nieruchomości. Zwłaszcza że celem nabywcy nie jest jedynie realizacja własnych potrzeb mieszkaniowych, ale również ulokowanie kapitału, rozwijając przy tym rynek najmu.

Wrocławski rynek nieruchomości cechuje dojrzałość. Ceny na rynku wtórnym podążają za cenami na rynku pierwotnym, a tu ostatnio obserwowaliśmy ciągłe wzrosty podyktowane wzrostem cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy. Po podwyżkach stóp procentowych spodziewano się korekty trendu wzrostowego cen, jednak ceny transakcyjne pozostały (i pozostaną) nadal na wysokim poziomie. Istotna zmiana dotyczy zachowań samych konsumentów – podchodzą bardziej rozważnie, głębiej negocjują, a sprzedający muszą więcej razy zaprezentować nieruchomość, aby znalazł się nabywca skłonny zawrzeć umowę. W mieście spotkań potrzeby mieszkaniowe będą wciąż rosły, pytanie tylko jak kupujący będą skłonni wydawać pieniądze, które często zarobią dopiero w ciągu najbliższych 30 lat? – mówi Robert Kordowski, Dyrektor II Oddziału w SDP Nieruchomości.

W mieście znajdziemy różnorodne rodzaje zabudowy. Kawalerki, nowoczesne apartamenty, przestronne, wyjątkowe mieszkania w kamienicach, mieszkania w blokach, domy oraz działki sprostają wymaganiom niejednego konsumenta. Dzielnice Fabryczna i Psie Pole to jedne z najbardziej zabudowanych obszarów w całym mieście. To właśnie tam można znaleźć najwięcej ofert sprzedaży nieruchomości.

Rynek wtórny we Wrocławiu – najpopularniejsze lokalizacje

Krzyki i Śródmieście od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. To właśnie tam najchętniej poszukują nieruchomości nasi klienci. Wraz z dzielnicą Fabryczna są to najliczniej zamieszkiwane części miasta. Równie chętnie Nasi klienci szukający nieruchomości na zakup lub wynajem na Starym Mieście.

Najdroższe rejony Wrocławia to takie, które zapewniają mieszkańcom dostęp do zieleni i atrakcyjnych widoków. Istotny jest również dobry dojazd do centrum miasta, zarówno komunikacją zbiorową, jak i samochodem. Nieruchomości zlokalizowane na tzw. Wielkiej Wyspie potrafią kosztować 20 tys. zł za m kw. Mieszkańcy tych terenów są w stanie zapłacić zdecydowanie więcej od średniej rynkowej ceny w zamian za odpowiednio wysoki standard, zielone otoczenie i (często bezpośredni) dostęp do rzeki. Droższe nieruchomości znajdują się w Ogrodach Grabiszyńskich, Ogrodach Hallera, przy Walońskiej, Księcia Witolda, na Kępie Mieszczańskiej, w inwestycjach pomiędzy mostami Pomorskim i Tumskim oraz oczywiście w ścisłym centrum – np. na Rynku – przyznaje Konrad Rakowiecki, Dyrektor V Oddziału w SDP Nieruchomości.

Najpopularniejsze lokalizacje we Wrocławiu – Krzyki

Krzyki to dzielnica położona w południowej części miasta, od lat kojarzona z kompleksem mieszkalno- usługowym Sky Tower, czyli drugim najwyższym budynkiem w Europie i pierwszym największym budynkiem w Polsce. Lokalizacje cechują liczne, zadbane tereny zielone, doskonale rozwinięta infrastruktura oraz bardzo dobra komunikacja – Nie tylko z centrum, ale też i z innymi najważniejszymi częściami miasta. Dzięki wymienionym aspektom Krzyki to wspaniałe miejsce do życia, a mieszkania na wrocławskich Krzykach są jednymi z najczęściej poszukiwanych przez naszych klientów. Szacuje się, że liczba zameldowanych tu osób wynosi ponad 172 tys.

Krzyki, choć uważane zawsze za droższe, kupowane są chętnie ze względu na najbardziej rozwiniętą infrastrukturę miejską, bliskość parków, czy szybki wyjazd na autostrady. Każda z dzielnic posiada szczególne atuty, które odpowiadają na różne potrzeby klientów – tłumaczy Robert Kordowski.

Najpopularniejsze lokalizacje we Wrocławiu – Stare Miasto

Stare Miasto to zabytkowa, lecz prężnie rozwijająca się częścią Wrocławia, gdzie króluje historyczna zabudowa. Klientów poszukujących mieszkania ujmuje rozbudowaną, często dostępną całodobowo, infrastrukturom handlowo- usługową oraz zapleczem kulturalnym. Rynek wtórny w tej części Wrocławia oferuje różnorodne lokale – od mieszkań w blokach z lat 60-tych, 70-tych, poprzez nieruchomości w zabytkowych, często odrestaurowanych kamienicach poprzez luksusowe apartamenty. Liczba zamieszkujących tu osób wynosi nieco ponad 44 tys.

Najpopularniejsze lokalizacje we Wrocławiu – Śródmieście

Śródmieście jest rdzenną częścią Wrocławia, słynącą z klimatycznej, XIX-wiecznej zabudowy i licznych terenów zielonych. Dzięki bliskości ośrodków kulturalnych i rozrywkowych oraz fantastycznemu dojazdowi do innych części miasta, mieszkania na Śródmieściu Wrocławiaposzukują zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Śródmieście jest uznawane również za zagłębi nauki, administracji i biznesu. Dzielnicę tę zamieszkuje około 104 tys. osób.

Stare Miasto i Śródmieście wybierają ci, którzy cenią sobie bliskość centrum i możliwość poruszania się bez samochodu. Czasami klienci nie używają nawet transportu miejskiego i są skłonni zapłacić więcej aby mieć dobry widok na panoramę miasta, bliskość miejsca pracy i komfort posiadania „wszystkiego pod ręką” – podkreśla Robert Kordowski.

Najpopularniejsze lokalizacje we Wrocławiu -Psie Pole

Psie Pole graniczy z rzeką Odrą. Zajmuje północno-wschodnią część miasta. Jest to dzielnica, gdzie króluje niska zabudowa mieszkalna – domy jednorodzinne, willowe oraz niskie bloki. Dzięki licznym terenom zielonym, pełnej infrastrukturze oraz licznym placówkom edukacyjnym ta część Wrocławia jest świetnym miejscem do życia dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Przez skojarzenie z licznymi łąkami i polami, mieszkania na Psim Polu nie są tak popularne, a dzielnica może odstraszać klientów, jednak dzięki licznym, niezagospodarowanym obszarom, których brakuje we Wrocławiu, w przyszłości dzielnica może zaowocować rozbudową infrastruktury. Zgodnie z ostatnimi szacunkami tę dzielnicę zamieszkuje blisko 93 tys. Jak mówi Robert Kordowski:  Psie Pole – często nieznane, okazuje się strzałem w dziesiątkę, gdy porównamy ceny i stosunkowo szybki dojazd do centrum z najmniejszą liczbą świateł drogowych po drodze.

Najpopularniejsze lokalizacje we Wrocławiu – Fabryczna

Dzielnica Fabryczna to jedna z największych części Wrocławia, położona w północno-zachodniej części miasta. Ma charakter przemysłowy. Mieszkania na Fabrycznej poszukują osoby, które doceniają tę dzielnicę za obecność licznych, zadbanych terenów zielonych, schludną zabudowę osiedlową oraz samowystarczalność. Przykład stanowi tutaj osiedle Nowy Dwór, gdzie za oknem widać dużo zieleni, a w niedalekiej odległości znajdują się liczne sklepy, lokale usługowe, apteki czy placówki edukacyjne, które na co dzień zaspokajają potrzeby mieszkańców. Mieszkania na Nowym Dworze najczęściej znajdują się w bliskiej odległości parków lub skwerów. Niestety minusem dzielnicy Fabryczna jest słabo rozwinięta komunikacja z centrum miasta. W 2019 roku zameldowanych było tutaj blisko 198 tys. Osób, dzięki czemu dzielnica Fabryczna zyskała miano najczęściej zamieszkiwanej. Jak informuje Robert Kordowski:

Szukając swojego ulubionego miejsca, każdy klient obiera inne kryteria. Cena, odległość od centrum, bliskość terenów zielonych, rodzaj otaczającej zabudowy – to jedne z najczęściej wskazywanych założeń. W dzielnicy Fabrycznej klienci znajdują większy wybór nowego budownictwa, a mniejsza gęstość zaludnienia dzielnicy rekompensuje dłuższy dojazd do centrum.

Dawne dzielnice Wrocławia to ogromne obszary miasta, gdzie nie ma jednorodnej struktury mieszkaniowej. Wpływa to na odbiór poszczególnych osiedli, które mogą mieć wielu entuzjastów ze względu na estetykę, nowoczesność oraz bezpieczeństwo, ale również i wrogów przez mało satysfakcjonującą komunikację z najważniejszymi częściami miasta oraz zaniedbaniem okolicy. Przy wyborze idealnego miejsca do życia klienci często kierują się emocjami, wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z daną okolicą.

Najniższe ceny mieszkań dotyczą nieruchomości położonych daleko od centrum lub z trudniejszym dojazdem – warto tu wskazać Brochów, Leśnicę, Księże Małe i Wielkie, Lipę Piotrowską oraz Jagodno. Jeśli klientowi zależy na rozsądnym stosunku ceny do powierzchni lokalu oraz dobrze rozwiniętej infrastrukturze, proponuję osiedla z tzw. wielkiej płyty – czyli Gaj, Nowy Dwór, Kozanów, Pilczyce, czy Różankę – dodaje Konrad Rakowiecki.


Wiele osób, przy wyborze nieruchomości na zakup lub wynajem, w pierwszej kolejności ocenie poddają dzielnicę, w której się ona znajduje. Chcą by sprostała nie tylko ich oczekiwaniom pod względem bezpieczeństwa, czy komunikacji ale również ich upodobaniom estetycznym. Mamy nadzieję, że przedstawione w tym artykule informacje, na temat różnych części miasta zainspirują Państwa do poszukiwań nieruchomości idealnej. Z naszą pomocą, oczywiście. Serdecznie zapraszamy do użycia Wyszukiwarki na naszej stronie – za pomocą kilku kliknięć mogą Państwo zdefiniować swoje oczekiwania dotyczące nieruchomości, a następnie sprawdzić, co znajduje się w ofercie biura SDP Nieruchomości.

Przy okazji gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym biurem. Powodów ku temu jest wiele – przede wszystkim we Wrocławiu jest sporo atrakcyjnych osiedli, na których nieruchomości szybko znikają z rynku, współpracujemy z najlepszymi agentami w mieście i możemy zaproponować też oferty ekskluzywne, dostępne “spod tzw. lady”, tylko dla klientów współpracujących z naszym biurem.