Klej poliuretanowy- co warto o nim wiedzieć?

klej poliuretanowy

Nie da się ukryć, że bardzo często zdarza się, że w naszym gospodarstwie domowym musimy coś naprawić, skleić lub ze sobą połączyć. Oczywiście w przypadku, kiedy niezbędne jest przeprowadzenie drobnych i mało wymagających napraw, nie mamy w zwyczaju od razu zamawiać ekipę fachowców. Zwykle staramy się wszystko zrobić samodzielnie i zyskać miano tak zwanej “złotej rączki”. Wobec tego z pewnością warto w garażu mieć kilka niezbędnych produktów i akcesoriów, które pomogą nam takie naprawy przeprowadzić. Jednym z nich bez wątpienia jest klej poliuretanowy. Co więc warto o nim wiedzieć?

Czym jest klej poliuretanowy?

Klej poliuretanowy do drewna to preparat, który powstaje na bazie żywicy syntetycznej, która z kolei cechuje się ogromną trwałością. Co więcej, klej ten wyróżnia również ponadprzeciętna przyczepność do podłoża, a to z kolei sprawia, że klej ten nie musi być stosowany wyłącznie do drewna, gdyż jest on po prostu produktem uniwersalnym. Dzięki wykorzystaniu do jego produkcji syntetycznej żywicy będzie on przylegał do każdej, nawet najmniejszej nierówności. Co więcej, w momencie, kiedy klej ten wyschnie, utworzy on ponadprzeciętnie wytrzymałą spoinę. Dodatkowo podczas samego procesu klejenia, substancja ta jest w stanie znacznie zwiększyć swoją objętość, a co za tym idzie szczelnie i skutecznie wypełni każdą wolną przestrzeń.

Co wyróżnia klej poliuretanowy?

Kleje poliuretanowe wyróżniają się przede wszystkim swoją ogromną przyczepnością do wszystkiego rodzaju powierzchni, choć najczęściej wykorzystuje się krem poliuretanowy do drewna. Co więcej, warto wskazać na jego niezwykle dużą siłę klejenia i świetne właściwości wypełniające. Warto również wspomnieć o tym, że klej ten cechuje się ogromną elastycznością i jest wysoce odporny na wszystkie chemikalia. Świetnie zniesie on malowanie, a także szereg innych, niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo klej ten cechuje również ogromna odporność na ewentualne rozciąganie i niszczenie.

Zastosowanie kleju poliuretanowego

Kleje poliuretanowe do drewna tak naprawdę mają ogromnie uniwersalne i wszechstronne zastosowanie. Wobec tego często zyskują sobie miano klejów konstrukcyjnych. Jest on tak naprawdę całkowicie niezastąpiony podczas pracy na budowie, ale także w przemyśle meblarskim, konstrukcyjnym oraz elektronicznym i motoryzacyjnym. Śmiało można powiedzieć, że klej poliuretanowy do drewna przyda się również w momencie, kiedy chcemy przeprowadzić drobne prace naprawcze w naszym własnym gospodarstwie domowym.