Zamierzasz kupić nowe mieszkanie w Krakowie? O tym musisz pamiętać?

mieszkanie

Ceny nowych mieszkań w Krakowie należą do jednych z najwyższych w Polsce, niemniej zakup takiej nieruchomości się opłaca. Decydując się na tego typu nabytek, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, dzięki którym mieszkanie spełni indywidualne oczekiwania.

Jakie będzie przeznaczenie mieszkania?

Przy założeniu, że budżet na zakup nowego mieszkania w Krakowie został zaplanowany, należy zastanowić się nad paroma innymi sprawami. Jedno z kluczowych w tym kontekście pytań brzmi następująco: czy lokal będzie przeznaczony na wynajem, czy ma zaspokoić prywatne potrzeby mieszkaniowe? Od tego bowiem zależą m.in. jego lokalizacja, metraż oraz standard.

Mieszkanie w stanie deweloperskim czy wykończone pod klucz?

Bez względu na to, czy kogoś interesują  mieszkania na południu Krakowa, czy w ścisłym centrum stolicy Małopolski, trzeba podjąć decyzję dotyczącą wykończenia nieruchomości. Tu pojawiają się dwie opcje, a mianowicie stan deweloperski oraz wykończenie pod klucz. Obawa warianty mają plusy i minusy, które należy rozważyć przez pryzmat konkretnych preferencji. W przypadku lokali w stanie deweloperskim nabywcy mają pełną kontrolę nad ich wykończeniem, ale wszystkim muszą zajmować się samodzielnie. Z kolei gotowe mieszkania pozwalają zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu i można się do nich wprowadzić natychmiast po oddaniu do użytku, ale są droższe niż lokale w stanie deweloperskim. Eksperci z  Ekopark radzą, aby przeprowadzić wnikliwe analizy – może się bowiem okazać, że np. zakup gotowego mieszkania generuje mniejsze wydatki niż wykańczanie go w swoim zakresie.

Nowe mieszkanie w Krakowie – co cieszy się powodzeniem?

Największą popularnością w Krakowie cieszą się niezmiennie od lat kawalerki oraz nieduże mieszkania dwupokojowe. Jednakże pandemia koronawirusa sporo zmieniła, jeśli chodzi o preferencje kupujących. Deweloperzy odnotowali wzrost zainteresowania mieszkaniami o powierzchni od 50 m kw. wzwyż. Okazało się również, że w cenie są nieruchomości z balkonem lub tarasem, ewentualnie z dostępem do ogródka.