Nietypowe krzewy do małych ogrodów

krzewy

Małe ogrody przydomowe są trudniejsze do aranżacji, ponieważ wymagają posadzenia roślin, które nie są ekspansywne, nie dorastają do dużych rozmiarów. Większość osób decyduje się na miniaturowe odmiany iglaków. Sadzenie roślin iglastych ma wiele plusów, są praktycznie bezobsługowe, nie wymagają zabezpieczenia przed zimą oraz nie trzeba sprzątać opadłych liści. Warto jednak zapoznać się z nietypowymi krzewami do małych ogrodów, które są prawdziwą ozdobą i niewątpliwie zmieniają całe oblicze ogrodu.

Krzewy w ogrodzie obsypane kwiatami

Kwiaty w naszym klimacie mogą pojawiać się już wczesną wiosną, zdobić gałęzie latem, ale też jesienią, a nawet zimą. Rośliną, którą sadzimy w ogrodzie ze względu na dekoracyjne kwiaty jest na pewno migdałek trójklapowy. Różowe kwiaty pokrywają całe gałęzie rośliny już w kwietniu. Ten niewielki krzew nie przekracza 2 metrów wysokości i doskonale znosi cięcie. Nieco większe są tamaryszki, ale również można je z powodzeniem formować. Na gałęziach pojawiają się różowe lub fioletowe kwiaty zebrane w wąskie grona. Roślina kwitnie w maju. Budleja występuje w wielu odmianach i kolorach, to bardzo wdzięczna roślina, która nie ma wysokich wymagań co do środowiska. Na końcach pędów pojawiają się wiechowate kwiaty już na początku lata, a roślina nie przestaje kwitnąć aż do jesieni. Jeśli zależy nam na krzewach w ogrodzie, które kwitną zimą – powinniśmy zainteresować się oczarami. Oczary zakwitają późną zimą. Z ich pędów wyrastają kwiaty z postrzępionymi płatkami korony. Nieco wcześniej zakwita wawrzynek wilczełyko.

Krzewy ogrodowe z dekoracyjnymi pędami

Nie wszystkie rośliny muszą być ozdobne z racji posiadanych kwiatostanów. Istnieje wiele oryginalnych odmian, które charakteryzują się ciekawymi pędami. Na uwagę zasługuje dereń biały. Jego kora jest intensywnie czerwona, pięknie prezentuje się zwłaszcza zimą, kiedy jego bezlistne gałęzie kontrastują z białym krajobrazem. Klon strzępiastokory jest niskim drzewem, które odznacza się łuszczącą się, miedzianą korą. Pędy mogą być silnie poskręcane i przypominać korkociągi, tak jak u leszczyny pospolitej odmiany ‘Concorta’. Podobnie prezentują się wierzby mandżurskie.

Rośliny w ogrodzie o pięknych owocach

Krzewy w ogrodzie mogą nie mieć pięknych kwiatów, dekoracyjnych pędów, ale mogą przyciągać wzrok ze względu na interesujące owoce. Przykładem takiej rośliny jest ognik szkarłatny. O ile jego kwiaty są niepozorne i raczej nie zachwycają to jego owoce niewątpliwe nas urzekną. Całe pędy tej rośliny pokryte są jaskrawoczerwonymi kulkami. Podobnie wygląda irga pozioma. Ozdobne owoce występują też u wielu gatunków i odmian trzmieliny. Mogą pozostawać na krzewie nawet zimą.