Rolety i żaluzje – jak dopasować je do wnętrza?

dom

Zdecydowana większość Polaków nie wyobraża sobie, by okna w domu lub mieszkaniu mogły się obejść bez dobrych żaluzji lub rolet wewnętrznych. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę wybierając ten element wyposażenia oraz jakie typy rolet i żaluzji najlepiej pasują do danego wnętrza?

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Wybór pomiędzy roletami i żaluzjami jest dość trudny – przede wszystkim ze względu na bogate wzornictwo i mnogość technologii, w których wykonuje się jedne i drugie. Jeśli domownikom zależy na skutecznym zasłonięciu okna, bardzo dobrej cenie, a także możliwości wyboru spośród bogatej palety kolorystycznej, dobrym rozwiązaniem są rolety materiałowe. To najbardziej powszechny rodzaj rolet, który łatwo dopasować do wielkości i typu okna. Materiał takiej rolety może być gładki lub wzorzysty, co ułatwia dobranie go do wystroju wnętrza. Innym, nieco bardziej zaawansowanym typem są rolety dzień i noc, które umożliwiają bardziej precyzyjną regulację dopływu światła – to szczególnie ważne, jeśli ilość światła słonecznego, jakie wpada do pomieszczenia, zmienia się o różnych porach dnia.

Dla wielbicieli zwiększonej kontroli nad ilością światła dziennego w pokoju dobrym rozwiązaniem są również żaluzje – https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-tychy/– zarówno te aluminiowe, jak i drewniane. Ich stylowy wygląd w połączeniu z dowolną możliwością regulacji sprawiają, że jest to jeden z wiodących wyborów Polaków.

Rolety i żaluzje a aranżacja wnętrz

Istotne jest takie dobranie oprawy okna, aby całość współgrała ze sobą i tworzyła estetyczną kompozycję. Rolety i żaluzje łatwo można dopasować zarówno do kolorystyki wnętrza, jak i dominującego nurtu aranżacyjnego. W przypadku pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym dobrym rozwiązaniem będą rolety materiałowe, w tym te typu dzień i noc. Do nowoczesnych wnętrz idealnym rozwiązaniem są żaluzje aluminiowe, które były popularne już w latach 90., ale w uwspółcześnionej wersji nadają pomieszczeniom bardzo wielkomiejski charakter.

Rosnąca popularność stylu boho we wnętrzarstwie powoduje, że zwiększonym zainteresowaniem cieszą się żaluzje drewniane – ich naturalna, bezpretensjonalna stylistyka idealnie wpisuje się w ten nurt i świetnie koresponduje z wnętrzem.

Które rolety i żaluzje są najprostsze w czyszczeniu?

Wiele osób wybierając rolety i żaluzje kieruje się kwestiami praktycznymi. Łatwe czyszczenie rolet to ważna sprawa, zwłaszcza gdy w okolicy jest dużo pyłu i piasku, który w sezonie letnim osadza się na elementach mechanizmu. Najłatwiejsze do czyszczenia są rolety rzymskie, które w dość prosty sposób można wyprać w domu. Spośród żaluzji na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza modele wykonane z drewna, na których osadza się niewiele kurzu, a gdy się to już stanie – łatwo jest go usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki.

Wygodne czyszczenie rolet znacząco podnosi komfort ich użytkowania i sprawia, że okna wyglądają nieskazitelnie o każdej porze roku.