Jaki klimatyzator pokojowy wybrać? Przedstawiamy najlepsze rozwiązania na nadchodzące lato

Klimatyzator pokojowy climaVAIR exclusive umieszczony na ścianie w salonie

Klimatyzacja kojarzy się głównie z jedną funkcją – wytwarzaniem chłodniejszego powietrza, aby temperatura w pomieszczeniu stała się bardziej komfortowa w czasie upałów. Jednak możliwości klimatyzatorów pokojowych są znacznie większe – oprócz chłodzenia, mogą służyć również do ogrzewania pomieszczeń oraz oczyszczania powietrza. Wybór odpowiedniego urządzenia do domu wcale nie jest taki łatwy ze względu na różnorodność modeli i ich funkcji. Poznaj najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy doborze klimatyzatora pokojowego, aby podjąć właściwą decyzję i zapewnić sobie przyjemny chłód w domu.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki klimatyzator pokojowy wybrać,
  • jakie są rodzaje klimatyzatorów pokojowych,
  • dlaczego warto kupić klimatyzator pokojowy.

Klimatyzator pokojowy – jaki wybrać?

Pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniego klimatyzatora pokojowego jest określenie powierzchni pomieszczenia, w której będzie on używany. Właściwie dobrane urządzenie musi zapewnić optymalną temperaturę bez nadmiernego zużycia energii. Zbyt mały klimatyzator nie spełni swojej funkcji, ponieważ w pokoju nadal odczuwalny będzie dyskomfort. Z kolei za duża jednostka sprawi, że urządzenie zużyje więcej energii niż potrzeba.

Moc klimatyzatora pokojowego możesz wstępnie i orientacyjnie dobrać, przyjmując, że zapotrzebowanie na chłód wynosi w granicach 100 W/m2 powierzchni pomieszczenia. W przybliżeniu 1 m2 oznacza zapotrzebowanie na 100 W mocy. Oczywiście dotyczy to pokoi o standardowej wysokości 2,4-2,6 m. Wyższe przestrzenie wymagają większej mocy chłodzenia.

Przy wyborze klimatyzatora pokojowego należy uwzględnić również:

  • izolację budynku,
  • powierzchnię okien i ich ekspozycję względem stron świata,
  • przeznaczenie pomieszczenia,
  • liczbę osób i urządzeń w pomieszczeniu,
  • lokalizację budynku,
  • warunki klimatyczne w regionie (wilgotność, temperatura i nasłonecznienie mogą wpłynąć na dobór jednostki klimatyzacyjnej).

Jeśli salon lub pokój znajdują się od strony południowej bądź południowo-zachodniej, warto zastosować większą jednostkę lub rozważyć instalację dwóch urządzeń. To wskazane, ponieważ pomieszczenia te są bardziej nasłonecznione i wymagają większej ilości chłodzenia. Jeśli jednostka wewnętrzna zostanie zainstalowana w salonie otwartym na kuchnię lub przedpokój, warto wziąć pod uwagę powierzchnię wszystkich stref przy obliczeniach. Aby precyzyjnie dobrać moc klimatyzatora pokojowego, zaleca się zwrócić do doświadczonego specjalisty. Większość firm, które zajmują się instalacją klimatyzacji, dysponuje odpowiednimi rozwiązaniami ułatwiającymi dopasowanie mocy urządzenia.

Klimatyzatory pokojowe i ich rodzaje

Na rynku dostępne są różne typy urządzeń z licznymi funkcjami. Najpopularniejsze z nich to: 

  • Klimatyzator przenośny – czyli klimatyzator, który nie jest na stałe związany z żadnym pomieszczeniem. Możesz go używać do chłodzenia jednego pokoju, a potem przenieść do innego. Urządzenia te nie wymagają dodatkowej instalacji ani specjalistycznego montażu. Nie ma możliwości dopasowania ich mocy do potrzeb konkretnego pomieszczenia, ponieważ z założenia są one urządzeniami mobilnymi.
  • Klimatyzatory typu split – są to klimatyzatory składające się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, którą zazwyczaj montuje się na elewacji budynku, na balkonie lub bezpośrednio na ziemi. Klimatyzatory typu split stosowane są do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń. Wyróżniają się cichą i ekonomiczną pracą.
  • Klimatyzatory typu multi split – to klimatyzatory, które składają się z jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych. Pozwalają na chłodzenie wielu pomieszczeń jednocześnie, a każde z urządzeń umieszczonych w budynku może mieć niezależne ustawienia temperatury. Rodzaj jednostki wewnętrznej oraz jej lokalizacja powinny być tak dobrane, aby nawiewane przez nią powietrze wchodziło w obszar przebywania ludzi z prędkością mniejszą niż 0,2 m/s. W przeciwnym razie odczuwalny będzie dyskomfort.

Przy wyborze należy zwrócić uwagę, czy klimatyzator pokojowy posiada takie funkcje jak:

  • sterowanie nawiewem powietrza (np. za pomocą pilota),
  • filtrowanie i jonizacja powietrza,
  • tryb nocny/oszczędny,
  • możliwość podłączenia do sieci Wi-Fi, co pozwala na kontrolowanie pracy urządzenia za pomocą smartfonu nawet spoza domu.

Wybór odpowiedniego klimatyzatora pokojowego spośród dostępnych na rynku modeli może być trudnym zadaniem. W ofercie marki Vaillant znajdziesz klimatyzatory mono split z jedną jednostką wewnętrzną oraz wersję multi split z dwoma, trzema i czterema jednostkami wewnętrznymi, dostosowanymi do większych potrzeb.

Klimatyzator pokojowy climaVAIR exclusive umiejscowiony w salonie
Klimatyzator pokojowy climaVAIR exclusive

Jednym z urządzeń, które zyskuje na popularności w ostatnim czasie, jest klimatyzator ścienny climaVAIR exclusive marki Vaillant. Ten rodzaj urządzenia idealnie sprawdzi się w mieszkaniach i domach jednorodzinnych oraz niewielkich sklepach i punktach usługowych. Linia climaVAIR exclusive to gwarancja najwyższego komfortu, czystości powietrza oraz niezawodności działania. Funkcja Turbo pozwala w razie potrzeby zwiększyć moc ogrzewania lub chłodzenia – urządzenie osiągają ustawioną temperaturę w bardzo krótkim czasie. Świeże powietrze jest równomiernie rozprowadzane dzięki oscylacji dwóch ruchomych żaluzji opracowanych w taki sposób, by nie doprowadzić do tworzenia się nieprzyjemnych przeciągów. Wśród kluczowych zalet klimatyzatorów z serii climaVAIR warto wymienić wyjątkowo cichą pracę urządzeń oraz funkcję aktywny jonizator, która wytwarza jony ujemne, neutralizujące dodatnio naładowane cząsteczki. To pomaga w oczyszczeniu i odświeżeniu powietrza, a także eliminacji nieprzyjemnych zapachów, bakterii i grzybów.

Klimatyzator pokojowy – czy warto kupić?

Inwestycja w odpowiednio dobrany klimatyzator pokojowy przed nadchodzącym latem może przynieść wiele korzyści dla komfortu i zdrowia. Urządzenie umożliwi utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz zapewni właściwy poziom wilgotności, co jest szczególnie ważne w okresie letnim. Ponadto większość nowoczesnych klimatyzatorów charakteryzuje się bardzo efektywną i energooszczędną pracą, dzięki czemu ich użytkowanie nie będzie wiązało się z dużymi kosztami. Nie czekaj do lata, zdecyduj się na klimatyzator już teraz!