Izolacja pianą poliuretanową. Jak szybko obniżyć rachunki za ogrzewanie?

izolacja pianą PUR

Ceny ogrzewania stale rosną! Jak szybko wykonać izolację, by ochronić swój domowy budżet? Jaką technologię wybrać? Poznaj pianę poliuretanową.

Izolacja pianą poliuretanową to jedna z najszybszych technologii izolacyjnych dostępnych na rynku, a przy tym wyróżnia się ona wysoką efektywnością w zatrzymaniu energii cieplnej w budynku.

Biorąc pod uwagę szybko rosnące koszty ogrzewania, czas wykonania izolacji może mieć kluczowe znaczenie!

Izolacja Pianą – podstawowe informacje

Najczęściej w Polsce piana poliuretanowa jest wykorzystywana do izolacji poddaszy, dachów płaskich, posadzek oraz fundamentów. Nie jest to więc rozwiązanie nadające się do prostego zastosowania w przypadku elewacji budynków ze względu na swoją nierównomierną strukturę.

Mimo to, wykorzystanie piany PUR w pozostałych elementach budynków z roku na rok rośnie. Polscy inwestorzy nie obawiają się już tej technologii, ponieważ stała się ona znana i doceniana.

Najważniejszy podział pian poliuretanowych, to podział na piany otwartokomórkowe (stosowane np. na poddaszach) oraz zamkniętokomórkowe (stosowane np. do izolacji fundamentów).

Ile trwa izolacja poddasza pianą poliuretanową?

Najczęściej, izolacja poddasza domu trwa zaledwie kilka godzin. W przypadku większych budynków mieszkalnych może być to praca rozłożona na maksymalnie 2 dni. Tak krótki czas realizacji to jeden z głównych wyróżników tej technologii.

Izolacja pianą poliuretanową – czy warto?

Izolacja pianą PUR pozwala obniżyć koszty ogrzewania i klimatyzacji nawet o 70%. Jej aplikacja jest zdecydowanie szybsza od tradycyjnych metod i nie wymaga stosowania folii paroizolacyjnej.

Ponadto, piana PUR wyróżnia się 25-letnią gwarancją niezmienności parametrów, co potwierdza jej wysoką trwałość.

Piana poliuretanowa nie ingeruje w jakość powietrza Twojego domu. Nie pyli i nie emituje groźnych formaldehydów, jest bezwonna, uniemożliwia rozwój grzybów i bakterii.

Ponadto, piana pur wytwarzana jest ze zużytych butelek plastikowych oraz olejów kukurydzianych i sojowy, a do spieniania stosuje się wodę.

Izolacja pianą PUR – dotacje?

Warto pamiętać o tym, że w przypadku termomodernizacji z wykorzystaniem izolacji pianą poliuretanową możemy ubiegać się o wsparcie finansowe, między innymi z programu Czyste Powietrze. Ponadto, inwestycję w ocieplenie budynku możemy odliczyć od podatku dochodowego dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Podsumowanie

Izolacja pianą poliuretanową to jedna z najszybszych dostępnych technologii termoizolacyjnych. Warto rozważyć jej wykorzystanie – szczególnie w obliczu rosnących kosztów energii i ogrzewania. Pamiętaj, by przed wyborem firmy wykonawczej zapoznać się z jej dotychczasowymi realizacjami oraz opiniami klientów – to pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.