Rozwiązania, które sprawią, że dom będzie ekologiczny, a mieszkaniec odniesie korzyści finansowe
Dom może nie stanowić obciążenia dla środowiska, a możemy to uzyskać, stosując wyłącznie rozwiązania, które okazują się korzystne również z finansowego punktu widzenia. Rozwój technologii sprawił, że wybieranie ekologicznych rozwiązań jest znacznie łatwiejsze niż kiedyś. W dodatku rozwiązania korzystne dla środowiska są zwykle wygodne dla mieszkańców domu. Artykuł będzie zawierał kilka przykładów takich technologii.
Ekologiczne źródła energii
Zastosowanie ekologicznych źródeł energii pozwala na produkcję energii (elektrycznej lub cieplnej w zależności od zastosowanej technologii) w tańszy sposób niż konwencjonalne metody. Stosując te drugie, musimy kupować od producentów, co zawsze okazuje się droższym wyborem. Kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła (w szczególności wykorzystująca powietrze jako dolne źródło ciepła) to szansa na obniżenie kosztów występujących na rachunkach. Jednocześnie są to rozwiązania, które przyczyniają się do zminimalizowania ilości zanieczyszczeń emitowanych do środowiska.
Automatyka budynkowa
Automatyka budynkowa pozwala na optymalizowanie różnych procesów zachodzących w domu. Dzięki jej zastosowaniu możemy sprawić, żeby praca kotła była wydajniejsza (unikając nieefektywnego nagrzewania i wyziębiania budynku) lub włączać światło tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest to potrzebne. Oprócz optymalizowania zużycia zasobów istotną kwestią jest również wygoda, która jet związana z zastosowaniem automatyki budynkowej.
Ocieplenie budynku
Grubsza warstwa styropianu, wełny mineralnej lub innych materiałów o wysokim współczynniku oporu cieplnego wiąże się ze znaczącym obniżeniem zapotrzebowania na ciepło budynku. Rezultatem jest mniejsza ilość spalonego opału, co sprawia, że więcej pieniędzy pozostaje w portfelu. Obecne normy budowlane są pod tym względem dość restrykcyjne, ale w przypadku starszego budownictwa być może również warto zainwestować w ocieplenie. Mniejsza ilość spalonego opału to korzyści dla środowiska oraz (co jest niezwykle ważne w Polsce) dla samego stanu powietrza.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Budownictwo ekologiczne to również zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła inaczej nazywana jest rekuperacją i jest to nowocześniejsze rozwiązanie niż wentylacja grawitacyjna. Ideą jest w tym przypadku przekazywanie ciepła od zużytego (i cieplejszego) powietrza do tego, które jest dopiero nawiewane do budynku. Wymaga to pracy wentylatorów (a więc pewnego zużycia energii elektrycznej), ale zysk cieplny jest większy niż inwestycja w postaci prądu. Jednocześnie powietrze, które dostaje się do budynku, jest filtrowane. Istnieje również możliwość dostosowania pracy do potrzeb mieszkańców.