Jak wycenić nowy dom?
Czy wiesz, że istnieją dwa rodzaje umów, których budowniczowie używają do wyceny nowych domów? Te dwa rodzaje umów to „stała cena” i „koszt plus”. Jeśli nigdy wcześniej nie budowałeś domu, prawdopodobnie zastanawiasz się, który rodzaj umowy jest lepszy. Pokażemy Ci tajniki obu umów, abyś mógł dokonać właściwego wyboru przy budowie nowego domu.
Metoda ceny ustalonej
Jeśli Twój budowniczy używa metody ceny stałej, weźmie pod uwagę wszystkie koszty związane z budową domu – które obejmują wszystkie materiały i robociznę, a także koszty ogólne lub zysk budowniczego – a następnie przedstawi Ci całkowity koszt projekt. Cena na Twojej umowie to kwota, którą zapłacisz po zakończeniu budowy domu.
Zalety
- Największą zaletą umowy o stałej cenie jest to, że chroni Cię przed przekroczeniem kosztów. Jeśli Twój projekt przekroczy budżet w nieprzewidziany sposób, konstruktor musi zaabsorbować ten koszt.
Niedogodności
- Podczas gdy budowniczy absorbuje przekroczenia kosztów, to samo dzieje się w odwrotnej kolejności. Jeśli Twój projekt nie przekroczy budżetu, konstruktor zatrzyma pozostałe pieniądze jako zysk.
- W przypadku tego typu umowy jedyną liczbą, którą zobaczysz, jest ostateczna cena – a nie koszt materiałów, robocizny, narzutów budowniczego ani cokolwiek innego.
- Bardziej pozbawieni skrupułów budowniczowie mogą próbować iść na skróty w niektórych obszarach, jeśli inne części projektu zaczynają pochłaniać ich zyski.
Metoda koszt plus
Metoda ceny plus jest nieco bardziej złożona, ale wielu konstruktorów i kupujących woli ją od metody stałej ceny. Dzięki tej metodzie twój kontrakt będzie zawierał koszty budowniczego i jego zysk. W przeciwieństwie do umów ze stałą ceną, ostateczna cena domu wybudowanego w ramach umowy koszt plus może wzrosnąć lub spaść w zależności od faktycznych kosztów materiałów i robocizny.
Zalety
- Największą zaletą metody koszt plus jest jej przejrzystość. Ponieważ możesz zobaczyć, jakie opłaty pobiera konstruktor zarówno za koszty, jak i zyski, możesz łatwiej określić, czy konstruktor pobiera za dużo.
- Jeśli Twój projekt mieści się w budżecie, zapłacisz mniej po ukończeniu budowy domu.
- Ponieważ wynagrodzenie budowniczego nie jest zagrożone, jeśli projekt przekroczy budżet, jest mniej prawdopodobne, że poświęci on jakość, aby zachować swoje zyski.
Niedogodności
- Jeśli koszt projektu budowy domu wzrośnie (lub jeśli budowniczy źle oszacuje), utkniesz z wyższym rachunkiem, niż się spodziewałeś.
- Źle sformułowana umowa koszt plus może pozostawić pole do sporów. Na przykład, jeśli uważasz, że podwykonawca wykonał tandetną pracę, czy opłacasz koszty naprawy i wymiany, czy też budowniczy?
Który rodzaj umowy jest lepszy? Odpowiedź na to pytanie zależy od Ciebie i Twojego budowniczego. Niektórzy kupujący wolą umowy o stałej cenie, podczas gdy inni ufają, że ich budowniczowie osiągną znacznie mniejszy niż przewidywany budżet. W innych przypadkach twórca, z którym chcesz współpracować, może zaoferować tylko jeden typ umowy. Ostatecznie właściwy wybór to taki rodzaj umowy, który najbardziej Ci odpowiada.